Vše v současném westernovém sportu  vychází z původní práce s dobytkem na rančích amerického západu, která se časem přetransformovala do soutěžních disciplín.

Westernové ježdění vzniklo v 19. století v Severní Americe během dobytkářské éry. Způsob jízdy během práce a během různých her, které kovbojové pořádali ve volných chvílích, tvoří základ westernového ježdění. Stáda dobytka se musela zahánět do ohrad velkých farem, kde se jednotlivé kusy sčítaly, značily výžehem atd. To byl svět opravdových kovbojů, kteří tuto práci zajišťovali ze sedla koně za tvrdých podmínek. Relativně malá skupina mužů, kteří se touto prací živili, potřebovala ke své práci pohyblivé, obratné koně klidného charakteru a s chutí do práce. Mimo to se tito koně museli dát snadno ovládat pouze jednou rukou, aby jezdec měl druhou ruku volnou, a mohl tedy lépe pracovat. Tito američtí chovatelé dobytka byli často nuceni překonat v sedle dlouhé vzdálenosti. Proto hledali a vyvinuli bezpečný a pohodlný způsob jízdy, aby se koně i jezdci unavili co nejméně.

V žádném případě nemá westernové ježdění nic společného s pojmem „rodeo“. Rodeo je zaměřeno výhradně na efekt a senzaci, kdežto westernový styl je založen na klidu a jednoduchosti. Podstatou westernového stylu je uvolněný kůň. Díky přísné selekci, kterou v minulosti uplatnili kovbojové při výběru svých koní, se ukázalo, že existují tři plemena koní, která splňují podmínky dobrého pracovního koně. Jsou to american quarter-horse, paint-horse a appaloosa. Dnes představuje westernové ježdění populární odvětví jezdeckého sportu a westernoví koně jsou u mnoha jezdců velmi oblíbení.

Co vlastně skrývá sportovní westernové ježdění? Jeden si představí dynamickou jízdu kolem barelů, jiný otevírání branky v trailu, dalšímu se vybaví práce odvážných kovbojů s dobytčaty. Pravdu mají všichni. Moderní jezdecký sport nazývaný Western riding skutečně vyniká rozmanitou skladbou disciplín. Nejen proto je vhodný téměř pro všechny věkové kategorie – ti starší a opatrnější z nás se mohou realizovat v méně adrenalinových, ale přesto jezdecky náročných soutěžích typu trail, western pleasure, horsemanship a dalších. Názvy soutěží i jejich rozdělení do kategorií je stejně jako westernové ježdění převzato z Ameriky – a tak je jedno, jestli jezdíte v ČR, Německu nebo třeba v Itálii, protože podobnost všech pravidel také vůbec není náhodná. Bylo by víc než pošetilé vymýšlet vymyšlené a dávno osvědčené.

Jezdci Devils Ranch se pravidelně zúčastňují převážně seriálu pořádaného Pro Rodeo Czech Association (PRCzA), a to zejména v disciplínách Cattle Penning – oddělení telete, Trailer Loading – nakládání do přepravníku, Team Sorting – třídění dobytka, Team Penning – oddělování dobytka, Steel Wrestling – povalení telete, Ranch Cutting – oddělení dobytka, Ranch Sorting – třídění dobytka, Barel Race – jízda okolo barelů, Pole Bending – jízda mezi tyčemi a Alley – vedení telete uličkou.

Seriál Pro Rodeo Tour dále pořádá soutěže i v následujících disciplínách, jako je Ranch Roping – pracovní lasování, California Ranch Roping – týmové pracovní lasování, Calf Roping – chycení telete na čas, Calf Branding – chycení a značkování telete, Team Roping – týmové chytání do lasa.